Historia

Historia powstania

Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Koło w Werbkowicach

 

     Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją pozarządową, samopomocową i niedochodową. Dawną nazwą stowarzyszenia było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i było kontynuacją oddolnie powstałego w 1963 roku ruchu rodziców osób z upośledzeniem umysłowym, którzy po odmowie rejestracji przez władze rozpoczęli działalność  w  formie Komitetu i Kół terenowych „pomocy dzieciom specjalnej troski” przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Postanowienie z roku 1991 o oddzieleniu się od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, utworzeniu samodzielnej organizacji, czyli zrealizowaniu zamierzeń po 28 latach było decyzją wszystkich struktur „pomocy dzieciom specjalnej troski” podjętą demokratycznie.

     Pani Krystyna Mrugalska Honorowy Prezes wraz z mężem prof. Zdzisławem Mrugalskim z grupą rodziców współtworzyła struktury organizacji i pełniła tą funkcję począwszy od 16 lipca 1991 roku. Obecnie funkcję Prezesa pełni Joanna Janocha. Polskie Stowarzyszenie na  Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym: przyjęło, że „celem Stowarzyszenia jest działanie na  rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.

     Obecnie Stowarzyszenie liczy 13 tysięcy członków zrzeszonych w 125 kołach terenowych,  prowadzą one 415 różnych placówek dla ponad 22 tysiąca dzieci i dorosłych z upośledzeniem umysłowym w ramach stałej pomocy.Potrzeba pomocy niepełnosprawnym intelektualnie oraz wspólne działania rodziców i osób zaangażowanych doprowadziły do powołania w 1996 roku Koła terenowego PSOUU w Werbkowicach. W 2010 r. Koło pozyskało osobowość prawną i posiada swój odrębny KRS i REGON. Krok po kroku kruszony był mur nieufności, brak akceptacji, odstawianie na „boczny tor” życia społecznego niepełnosprawnych. Osoby, które były całkowicie izolowane, stały się osobami bardziej aktywnymi.

    W 2016 roku stowarzyszenie zmieniło swoją nazwę na Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Inteletualną.

 

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Koło w Werbkowicach

Warsztat Terapii Zajęciowej w Alojzowie
Alojzów 39, 22-550 Werbkowice
tel./fax. : +48 (84) 639-73-43
Email :  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona www : www.werbkowice.psoni.org.pl

Numer konta bankowego: Bank Spółdzielczy w Werbkowicach 24 9642 0009 2001 0000 1603 0001